Home | Agility Shop | Clubs, Trainers, Show Organisers | E-vents/Workshops | Facebook | Fleamarket | Forum | MessageBoard | Rescue | Senior League | Show Diary/Schedules | Wanted | Contact us

 

Border Terrier Agility League

 

 

 

 

Wikipedia describes Border Terriers as sometimes stubborn and strong willed but, on the whole, are very even tempered, and are friendly and rarely aggressive. They are good with children, but may chase cats and any other small pets. Borders do well in task-oriented activities and have a surprising ability to jump high and run fast given the size of their legs. The breed has excelled in agility training, but they are quicker to learn jumps and see-saws than weaving poles. They take training for tasks very well, but appear less trainable if being taught more tricks. They are intelligent and eager to please, but they retain the capacity for independent thinking and initiative that were bred into them for working rats and fox underground. Their love of people and even temperament make them fine therapy dogs, especially for children and the elderly, and they are occasionally used to aid the blind or deaf. From a young age they should be trained on command.

2012 Results

Congratulations to all the winners, some amazing scores and even two categories with record points. Well done everyone and good luck for the 2013 season.

 Grade 1

Place Handler Dog Points
1 Gill Smith

Northborders Red Storm AW(B) (Branston/Dog)

1069

This is a winning points record for Grade 1 - Well done!

 Grade 2

Place Handler Dog Points
1 Anne Heathcote Vallemoss Viscount von Saxheath AW(B) (Wiz/Dog) 434
2 Alison Moore Hawk's Boy (Loki/Dog) 220
3 Joan Mordue Lafontaine Flocon de Neige (Thistle/Bitch) 89

 Grade 3

Place Handler Dog Points
1 Karen Peck Pelhams Spice Blue Moon (Stanley/Dog) 865
2 Debbie Culley Risdene Petition (Jake/Dog) 130
3 Debbie Culley Fehmarn Golden Arrow (Twiggy/Bitch) 70

 Grade 4

Place Handler Dog Points
1 Monica Dixon Bryrevel Chocolate Tip Brockfox (Pip/Dog) 359
2 Lyn Wells Dornoch Tjorn (Tjorn/Bitch) 285
3 Jan Church Kyscafter Lasting Image (Pixel/Bitch) 220

 Grade 5

Place Handler Dog Points
1 Lorraine Calvert Evie Does It (Evie/Bitch) 580
2 Paula Francis Sorisdale Dizzy Dumpling (Dizzy/Bitch) 143
3 Paul Smith Does My Face Look Bothered (Fynn/Dog) 105

 Grade 6

Place Handler Dog Points
1 Lesley Edwards As You Like It AW(G) (Ted/Dog) 630
2 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(G) 552
3 Lara Robbins Kyscafter Emrys (Magners/Dog) 503

 Grade 7

Place Handler Dog Points
1 Jayne Wilkinson Percival Paws AW(G) (Percy/Dog) 997
2 Anne Coogan Blazing Bright Hadar AW(G) (Zac/Dog) 555
3 Val Woolrich Mansergh Song Thrush AW(G) (Bryean/Dog) 298

Veteran League Table

Place Handler Dog Points
1 Lesley Edwards * Little Man of Bexley AW(G) (Alfie/Dog) 552
2 Anne Heathcote Vallemoss Viscount von Saxheath AW(B) 434
3 Jan Church Dowgri Destiny AW(S) (Gillie/Bitch) 416

* This a winning points record for the Veteran category - Well done!

Achievements

Congratulations to all below who achieved the following in 2012.

APRIL

  • Anne Heathcote with Vallemoss Viscount Von Saxheath (Wiz) - Have won out of Grade 2 by winning Grade 2 Agility at Dog Vegas Easter Show (10/4//12)
  • Lyn Wells with Dornoch Tjorn (Tjorn)- Have won out of Grade 4 by winning 1-4 Agility at Dundee AATC Show (31/4/12)

MAY

  • Anne Heathcote with Vallemoss Viscount Von Saxheath (Wiz) - Have won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility at Easington DTC show (19/5/12)
  • Lynn Wells with Dornoch Tjorn (Tjorn) - Have won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility at Gleniffer Agility show (27/5/12)

JUNE

  • Lorraine Calvert with Evie Does It (Evie) - Have won out of Grade 5 by winning 3-5 Agility @ Wigton show (in fact she won two Agility classes and a Jumping class over the weekend) (3/6/12)
  • Lara Robbins with Kyscafter Kestrel Sh.CM (BB) - Have won out of Grade 4 by winning 1-4 Agility at Roseland Show (10/6/12)
  • Gill Smith with  Northborders Red Storm (Branston) - Have won out of Grade 1 at Lune Valley DTC Show (25/6/12)

JULY

  • Lorraine Calvert with Evie Does It (Evie) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (1/7/12)

AUGUST

  • Jan Church with Kyscafter Lasting Image (Pixel) - Have won out of Grade 4 by winning 1-4 Jumping (Pixel's third jumping win at Grade 4) at SWAT Show (8/8/12)
  • Anne Heathcote with Vallemoss Viscount von Saxheath (Wiz) - Have won out of Grade 4 by winning Grade 4 Agility at Adams Agility Show (12/8/12)
  • Anne Heathcote with Vallemoss Viscount von Saxheath (Wiz) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (12/8/12)
  • Lara Robbins with Kyscafter Emrys AW(S) (Magners) - Have won into Grade 7 by winning Agility at Roseland Show (26/8/12)

SEPTEMBER

  • Gill Smith with Northborders Red Storm (Branston) - Have won out of Grade 2 by winning 1-2 Agility at Blenheim Show (8/9/12)
  • Gill Smith with Northborders Red Storm AW(B) (Branston) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (9/9/12)
  • Jan Church with Kyscafter Lasting Image (Pixel) - Have won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility at Southdowns Show (30/9/12)

2011

Let's brag about our brilliant Borders.

APRIL

  • Monica Dixon with Bryrevel Chocolate Tip Brockfox (Pip) - Have won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ Lincoln show (16/4/11)
  • Anna Rayne with Stenigot Bubble Squeak AW(S) ( Isla) - Have won out of Grade 3 by winning Grade 3 jumping (their 3rd jumping class win) @WBSD show (24/4/11)
  • Julie North with Northborders Dark Ruby AW(S) (Ruby) - Have won into Grade 7 by winning Grade 6 agility @ Shrewsbury show (30/4/11)
  • Julie North with Northborders Dark Ruby AW(S) (Ruby) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (30/4/11)

MAY

  • Alison Moore with Hawk's Boy (Loki) - Have won out of Grade 1 with their first ever Agility clear round. Loki won Combined Grades 1-3 Agility @ Isle of Man show (30/4/11 to 02/5/11)
  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(G) (Patsy) - Have received their Agility Warrant (Gold) Certificate (15/05/11)
  • Karen Peck with Leysh Sunstream (Daisy) - Have won out of Grade 5 by winning Grade 5 jumping (their third jumping win) @ Dog Vegas (02/05/11)

JUNE

  • Anna Rayne with Stenigot Bubble with Squeak AW(S) (Isla) - Have won out of Grade 4 by winning Grade 4 Agility @ Thames show (11/06/11)
  • Jan Church with Dowgri Dynamite AW(S) (Secret) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (026/06/11)
  • Jan Church with Kyscafter Lasting Image (Pixel) - Have won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ Lansdown show (26/06/11) 

JULY

  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush AW(S) (Bryean) - Have won into Grade 7 by winning Grade 6 Agility @ Barrow in Furness show (02/7/11)  
  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush AW(G) (Bryean) - Have received their Agility Warrant (Gold) certificate (30/7/11)

AUGUST

  • Jan Church with Dowgri Destiny AW(S) (Gillie) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (28/08/11)

SEPTEMBER

  • Debbie Culley with Risdene Petition (Jake) - Have won out of Grade 2 by winning Grade 2 Agility @ Letchworth show (3/09/11)

OCTOBER

  • Lorraine Calvert with Evie Does It AW(B) (Evie) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (5/10/11)
  • Lorraine Calvert with Evie Does It AW(B) (Evie) - Have also managed to go from Grade 2 (April) to Grade 5 (September). Congratulations to them both, what a year they've had!

2011 League Winners

Grade 1

Place Handler Dog

Points

1 Paula Francis Sorisdale Dizzy Dumpling (Dizzy) 391
2 Alison Moore Hawk's Boy (Loki) 189
3 Pam Hillier Rosie Lady (Shevi) 38

Grade 2

Place Handler Dog

Points

1 Lorraine Calvert Evie Does It (Evie) 538
2 Debbie Culley Risdene Petition (Jake) 129
3 Debbie Culley Fehmarn Golden Arrow (Twiggy) 104

Grade 3

Place Handler Dog

Points

1 Joan Steed Simba of Vicarsfield (Nugget) 802
2 Anna Rayne Stenigot Bubble with Squeak (Isla) 572
3 Jan Church Kyscafter Lasting Image (Pixel) 413

Grade 4

Place Handler Dog

Points

1 Jayne Wilkinson Percival Paws (Percy) 1073
2 Charles Davies Barsetta Amulet AW(B) (Gracie) 673
3 Paul Smith Does My Face Look Bothered (Fynn) 488

Grade 5

Place Handler Dog

Points

1 Karen Peck Leysh Sunstream (Daisy)

201

Grade 6

Place Handler Dog

Points

1 Val Woolrich Mansergh Song Thrush AW(S) (Bryean) 839
2 Jan Church Dowgri Dynamite AW(S) (Secret) 592
3 Lara Robbins Kyscafter Emrys AW(S) (Magners) 519

Grade 7

Place Handler Dog

Points

1 Anne Coogan Blazing Bright Hadar AW(G) (Zac) 759
2 Julie North Tibbyted Touch of Class At Northborders AW(S) (Patsy) 278

Veteran

Place Handler Dog

Points

1 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(G) (Alfie) 348
2 Jan Church Dowgri Destiny AW(S) (Gillie) 308
3 Monica Dixon Cherry Pie AW(S) (Beanie) 242

2010

In 2010 we did this...

FEBRUARY

  • Mike Holroyd with Blue Goddess (Megan) AW(B) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (20/2/10)

MARCH

  • Stephen Mellor and Asplands Muddy Waters (Jim) - Won out of Grade 4 by winning Medium 1-4 Agility @ Hare with Hounds show (07/03/10)
  • Julie North and Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(B) (Patsy) - Won out of Grade 4 by winning Small 4-7 Agility @ Hare with Hounds show (07/03/10)
  • Lara Robbins with Kyscafter Emrys AW(B) (Magners) - Won out of Grade 5 by winning Small 5-7 Agility @ Carn Brea Show (28/03/10)

APRIL

  • Steven Mellor with Asplands Muddy Waters (Jim) - Have won out of Grade 5 by winning Graded 1-7 Agility @ Dog Vegas show (5/04/10)
  • Sue Brunton with Stineval Onslo Wilson at Vimyridge AW(B) (Wilson) - Won out of Grade 4 by winning 3 Jumping classes @ Dog Vegas (3/4/10) and then just to make sure he had won out, he had 2 Agility wins the next day (4/4/10) @ Dog Vegas and then he won 2 more jumping classes the next day (5/04/10) @ Dog Vegas. Phew what a weekend! 
  • Derek Ulliott with Barsetta Phantom (Archie) - Have won out of Grade 2 by winning 1-3 Agility @Cornwall show (24/04/10)
  • Monica Dixon with Brynrevel Chocolate Tip Brockfox (Pip) - Won a trophy @ their first ever KC show (and only 2nd ever show) by coming 3rd in Grade 2 Jumping @ Lincoln (25/04/10) Way to go Monica with Pip!

MAY

  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(B) (Patsy) - Won out of Grade 5 by winning 4/5 Agility @ Shrewsbury show (01/05/10)

JUNE

  • Sue Brunton with Stineval Onslo Wilson at Vimyridge AW(B) (Wilson) - Won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility @ North Derbyshire show (012/06/10)
  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush AW(B) (Bryean) - Won out of Grade 4 by winning Combined 4/5 jumping (his 3rd jumping win @ Grade 4) @ Wyre show (013/06/10)
  • Rachel Kelland with Gannel Mordowgri (AWS) (Widget) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (013/06/10)
  • Rachel Kelland with Gannel Mordowgri AW(S) (Widget) - Won out of Grade 3 by winning 1-3 Agility @ Roseland show (013/06/10)
  • Dee Hartshorne with Golden Kieron (Max) - Won out of Grade 4 by winning combined Grades 4/5 Agility @ Watford show (22/06/10) 
  • Jayne Wilkinson with Percival Paws (Percy) - Won out of Grade 1 by winning combined Grades 1/2 agility @ Lune Valley Show (27/06/10)

JULY

  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(S) (Patsy) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate
  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush AW(S) (Bryean) - Won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility @ High Peak show (010/70/10) His first time competing at Grade 5!
  • Dee Hartshorne with Mothers Day Delight (Ben) - Won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ Bretford show (011/07/10)
  • Monica Dixon with Brynrevel Chocolate Tip Brockfox (Pip) - Won out of Grade 2 by winning the Medium Grade 2 Agility @ Adams Agility show (24/07/10) He also went on to the the Medium Grade 2 jumping as well. He also won 3 x Grade 2 classes ( 2 x jumping and 1 x agility) on the (25/07/10)
  • Monica Dixon with Cherry Pie AW(B) (Beanie) - Not to be outdone by the whippersnapper (see above). Beanie also won out of Grade 2 by winning Small Grade 2 Agility @ Adams Agility Show (24/7/10). Beanie is 10 years old! Beanie also won the Small Grade 2 Agility with Jumping classes on (26/07/10)
  • Sue Brunton with Stineval Onslo Wilson at Vimyridge AW(S) (Wilson) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (24/07/10) 

AUGUST

  • Jayne Wilkinson with Percival Paws (Percy) - Won out of Grade 2 by winning Grade 2 Agility @ Scunthorpe show (07/08/10)
  • Julie North with Northborders Dark Ruby (Ruby) - Won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ The KCI Festival (014/08/10)
  • Julie North with Northborders Dark Ruby AW(B) (Ruby) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (20/08/10)

SEPTEMBER

  • Anna Rayne with Stenigot Bubble with Squeak (Isla) AW(S) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (3/09/10)
  • Janet Ulliott with Barsetta Phantom (Archie) - Won out of Grade 3 by winning 1-3 Agility @ Gillingham show (12/09/10). He also Won the 1-4 Jumping too! 
  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(S) (Patsy) - Have won into Grade 7 by winning Grade 6 Agility @ Easington DTS show (18/9/10) 
  • Jayne Wilkinson with Percival Paws (Percy) - Have won out of Grade 3 by winning Grade 1-4 Agility @Easington Show (18/09/10)

NOVEMBER

  • Monica Dixon with Cherry Pie (Beanie) AW(S) - Won the Kennel Club Starters Cup Agility Final @ Discover Dogs (13/11/10). Beanie was 3rd in the jumping round and won the agility round, combining the two rounds she won the overall title by 7.5 seconds! Not bad when you consider Beanie is ten years old! Congratulations Monica with Beanie
  • Julie North with Northborders Dark Ruby AW(B) (Ruby) - Won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility @ Wilmslow DTC show (20/11/10)

2010 League Winners

Grade 1

Place Handler Dog

Points

1 Jayne Wilkinson Percival Paws (Percy) 375
2 Pam Hillier Rosie Lady (Shevi) 29

Grade 2
Place Handler  Dog

Points

1 Joan Steed Simba of Vicarsfields (Nugget) 1364
2 Janet Ulliott Barsetta Phantom (Archie) 631
3 Monica Dixon Cherry Pie AW(S) (Beanie) 346

Grade 3

Place Handler Dog

Points

1 Anna Rayne Stenigot Bubble with Squeak AW(S) (Isla) 692
2 Julie North Northborders Dark Ruby AW(B) (Ruby) 680
3 Paul Smith Does My Face Look Bothered (Fynn) 625

Grade 4

Place Handler Dog

Points

1 Charles Davies Barsetta Amulet (Gracie) 983
2 Julie North Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(S) (Patsy) 948
3 Sue Brunton Stineval Onslo Wilson at Vimyridge AW(S) 770

Grade 5

Place Handler Dog

Points

1 Lesley Edwards As You Like It AW(S) (Ted) 460
2 Sally Carter Troubisal Firelight AW(S) (Duchess) 385
3 Lara Robbins Kyscafter Emrys AW(B) (Magners) 221

Grade 6

Place Handler Dog

Points

1 Anne Coogan Blazing Bright Hadar AW(G) (Zac) 725
2 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(G) (Alfie) 380
3 Jan Church Dowgri Dynamite AW(B) (Secret) 366

Grade 7

No entries for this category

Veteran

Place Handler Dog

Points

1 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(G) (Alfie) 380
2 Monica Dixon Cherry Pie AW(S) (Beanie) 346
3 Jan Church Dowgri Destiny AW(B) (Gillie) 301

2009

In 2009 we did this....

APRIL

  • Dee Hartshorne with Golden Kieron (Max)- Won out of Grade 2 @ Bretford Eggility Show on 12/4/09 by winning 1-3 Graded Agility and then to prove it wasn't a fluke he did it again on the 13/4/09 at the same show! 

  • Dee Hartshorne with Golden Kieron AW(B) (Max) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (22/4/09)

MAY

  • Tessa Ventris with Var Mint of Vereker (Minty) - Won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility @ Severnside Show (3/5/09)

  • Jan Church with Dowgri Dynamite AW(B) (Secret) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (010/5/09)

  • Mike Holroyd with Breconbeds Impulsive Bid AW(B) (Bobby) - Have won out of Grade 3 by winning their 3rd jumping class @ Wigton Show (31/5/09)

JUNE

  • Lesley Edwards with As You Like It AW(B) (Ted) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (2/6/09)

  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush (Bryean) - Won out of Grade 1 by winning 1-3 Agility @ Wyre Show (6/6/09)

  • Lara Robbins with Kyscafter Emrys (Magners) - Won out of Grade 4 by winning 1-4 Agility @ Carn Brae Show (014/6/09)

  • Lesley Edwards with Little Man of Bexley AW(S) (Alfie) - Won out of Grade 4 by winning Grade 4 Agility @ RVA Show (20/6/09)

JULY

  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders (Patsy) - Won out of Grade 2 by winning 1-3 Agility @ Barrow Agility Show, not once but twice! (4/7/09)

  • Anna Rayne with Stenigot Bubble with Squeak (Isla) - Won out of Grade 2 by winning 1-2 Agility @ The Agility Club Show (26/7/09)

AUGUST

  • Jan Church with Dowgri Dynamite AW(B) (Secret) - Won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility @ Blackdown Show (2/8/09)

  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush (Bryean) - Won out of Grade 3 by winning 1-3 Agility @ WBSDS Oswestry (016/8/09)

  • Jan Tucker with Smagic Magic AW(B) (Magic) - Won out of Grade 2 by winning Grade 2 Agility @ The Kennel Club Festival (014/8/09)

  • Jan Tucker with Smagic Magic AW(S) (Magic) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (22/8/09)

  • Sue Brunton with Stineval Onslo Wilson at Vimyridge AW(B) (Wilson) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (22/8//09)

  • Sue Brunton with Artwork Highlight at Vimyridge AW(S) (Hazey) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (22/8/09)

  • Sue Brunton with Stineval Onslo Wilson AW(B) (Wilson) - Won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ Dashin Dogs (22/8/09)

  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush AW(B) (Bryean) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (28/8/09)

  • Nikki Downham with Little Bounce (Nobby) - Won out of Grade 4 by winning Grade 4 Agility @ Dog Vegas (28/8/09)

SEPTEMBER

  • Anna Rayne with Stenigot Bubble with Squeak AW(B) (Isla) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (6/9/09)

  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders (Patsy) - Won out of Grade 3 by winning 1-3 Agility @ Wigan Show (012/9/09)

  • Stephen Mellor with Asplands Muddy Waters (Jim) - Won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ Wigan Show, he also won the jumping too! (013/9/09)

  • Sue Brunton with Vimyridge Flanders Flower AW(B) (Poppy) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (26/9/09). Poppy has now been retired at the age of nearly 12 years. Enjoy your retirement Poppy

  • Val Woolrich with Mansergh Song Thrush AW(B) (Bryean) - Won out of Grade 3 by winning Grade 3 Agility @ Dashin Dogs (26/9/09)

NOVEMBER

  • Julie North with Tibbyted Touch of Class at Northborders AW(B) (Patsy) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (012/11/09)


2009 League Winners

Grade 1

Place Handler Dog

Points

1 Anna Rayne Stenigot Bubble and Squeak AW(B) (Isla) 939
2 Val Woolrich Mansergh Song Thrush AW(B) (Bryean) 623
3 Mandy Bate Rexlands Little Stint (Rennie) 613

Anna Rayne - Winner Grade 1 League Table

Grade 2

Place Handler Dog

Points

1 Jan Tucker Smagic Magic AW(S) (Magic) 919
2 Dee Hartshorne Golden Kieron AW(B) (Max) 639
3 Stephen Mellor Asplands Muddy Waters (Jim) 507

Jan Tucker & Magic - Grage 2 League Table Winner

Grade 3  

Place Handler Dog

Points

1 Lesley Edwards As You Like It AW(B) (Ted) 907
2 Sue Brunton Stineval Onslo Wilson at Vimyridge AW(B) (Wilson) 660
3 Anne Coogan Plushcourt Homegirl AW(G) (Ziggy) 646

Grade 4

Place Handler Dog

Points

1 Charles Davies Barsetta Amulet (Gracie) 1104
2 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(G) (Alfie) 901
3 Lara Robbins Kyscafter Emrys AW(B) (Magners) 868

Charles Davies & Gracie -Winner of Grade 4 League Table
Grade 5

Place Handler Dog

Points

1 Jan Church Dowgri Dynamite AW(B) (Secret) 404
2 Karen Peck Tasset Billy AW(B) (Billy) 184
3 Tessa Ventris Var Mint of Vereker (Minty) 127

Jan Church - Winner Grade 5 League Table
Grade 6

Place Handler Dog

Points

1 Anne Coogan Blazing Bright Hadar AW(G) (Zac) 502
2 Jan Church Dowgri Destiny AW(B) (Gillie) 454
3 Tessa Ventris Yorsar Wispa of Vereker (Buffy) 219

Anne Coogan with Zac & Ziggy - Winner Grade 6 League Table

Grade 7

Place Handler Dog

Points

1 Jeanette Tandy Buddy of the Dale (Buddy) 192

Veteran

Place Handler Dog

Points

1 Sue Brunton Vimyridge Flanders Flower AW(B) (Poppy) 228
2 Tessa Ventris Yorsar Wispa of Vereker (Buffy) 219
3 Monica Dixon Cherry Pie AW(B) (Beanie) 213

Sue Brunton - Veteran League Winner


2008

In 2008 we did this...

APRIL

Jackie Tait with Creme De Cacao (Polly) - Won out of Grade 2 by winning Small 1-3 Agility @ Lewes Show (27/04/08)

MAY

  • Sally Carter with Troubisal Firelight (Duchess) - Won out of Grade 1 by winning their 3rd jumping class @ PADS Show (31/05/08)

JUNE

  • Charles Davies with Barsetta Amulet (Gracie) - Won out of Grade 3 by winning Grade 4 Agility @ Barrow Show (29/06/08)

  • Nicola Downham with Little Bounce AW(B) (Nobby) - Have recieved their Agility Warrant (Bronze) Certificate (18/06/08)

  • Tessa Ventris with Var Mint of Vereker (Minty) - Won out of Grade 4 by winning Grade 4 Agility @ Lansdown Show (29/06/08)

JULY

  • Sue Brunton with Artwork Highlight at Vimyridge AW(B) (Hazey) - Have recieved their Agility Warrant (Bronze) Certificate

  • Jan Church with Dowgri Destiny AW(B) (Gillie) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (30/07/08)

  • Nicola Downham with Little Bounce AW(B) (Nobby) - Won Grade 2 jumping @ High Peak Show (19/07/08)

  • Nicola Downham with Top Speed (Womble) - Won out of Grade 2 by winning Small Grade 2 Agility @ High Peak Show (019/7/08) and just to make sure of winning out they also won the Grade 2 Agility and the Grade 2 Jumping on the Sunday too (20/07/08)

  • Tessa Ventris with Yorsar Whispa of Vereker (Buffy) - Were part of the winning Crufts Small Team (The Microchips) @ Lansdown Show (28/7/08) and will be on their way to Crufts in 2009

AUGUST

  • Jackie Tait with Creme De Cacao (Polly) - Won out of Grade 3 by winning Small 1-3 Agility @ Burridge Show (03/08/08)

  • Paula Kingswood with American Air AW(B) (Dudley) - Won out of Grade 5 by winning Grade 5 Agility @ Aylesbury Show (03/08/08)

  • Jackie Tait with Creme De Cacao AW(B) (Polly) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (03/08/08)

  • Sally Carter with Troubisal Firelight (Duchess) - Won out of Grade 2 @ Littleport Agility Show (22/08/08)

  • Sally Carter with Troubisal Firelight AW(B) (Duchess) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (25/8/08)

  • Monica Dixon with Cherry Pie AW(B) (Beanie) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (25/08/08)

SEPTEMBER

  • Jan Church with Dowgri Dynamite (Secret) - Won out of Grade 4 by winning Grade 1-4 Agility @ Cornwall Show (13/9/08)

  • Sue Brunton with Stineval Onslo Wilson at Vimyridge (Wilson) - Won out of Grade 2 by winning Grade 1-3 Agility on 27/9/08 and proved it wasn't a fluke by winning the Grade 2 Agility 0n (28/09/08)

  • Nicola Downham with Little Bounce AW(S) (Nobby) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (29/09/08)

OCTOBER

Mike Holroyd with Breconbeds Impulsive Bid AW(B) (Bobby) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (01/10/08)

2008 League Winners

Grade 1

Place Handler Dog

Points

1 Sally Carter Troubisal Firelight AW(B) (Duchess) 542
2 Jan Tucker Smagic Magic (Magic) 405
3 Frances Gaudiano Bramblebee Farley of the Fen (Farley) 124

Grade 2

Place Handler Dog

Points

1 Nicola Downham Little Bounce AW(B) (Nobby) 717
2 Sue Brunton Artwork Highlight at Vimyridge AW(B) (Hazey) 485
3 Mike Holroyd Breconbeds Impulsive Bid AW(B) (Bobby) 460

Grade 3

Place Handler Dog

Points

1 Abigail Tandy Hyndenholme Buddy's Girl (Billie) 740
2 Caroline Bannard Oakcharm Always Acorn (Brock) 694
3 Anne Coogan Plushcourt Homegirl (Ziggy) 524

Grade 4

Place Handler Dog

Points

1 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(S) (Alfie) 643
2 Karen Peck Leysh Sunstream (Daisy) 346
3 Jan Church Dowgri Dynamite (Secret) 274

Grade 5

Place Handler Dog

Points

1 Anne Coogan Blazing Bright Hadar (Zac) 746
2 Caroline Bannard Spinneyford Kiri of Oakcharm (Maisie) 455
3 Charles Davies Barsetta Time Warrior AW(S) (Clyve) 437

Grade 6

Place Handler Dog

Points

1 Tracy Bennett Toby-Wan Kenobi (Toby) 215
2 Jan Church Foxallers Wotta Cracker AW(S) (Ritz) 179
3 Jan Church Dowgri Destiny AW(B) (Gillie) 153

Grade 7

Place Handler Dog

Points

1 Jeanette Tandy Buddy of the Dale (Buddy) 685
2 Luisa Fallon Remony Blue Chip AW(G) (Cosmo) 362
3 Tracy Bennett Hirgwaun Amber (Buffy) 191

Veteran

Place Handler Dog

Points

1 Sue Brunton Vimyridge Flanders Flower (Poppy) 295
2 Monica Dixon Cherry Pie AW(B) (Beanie) 262
3 Karen Peck Tasset Billy (Billy) 196

In Summary:

Out of 45 Dogs registered with the League

  • 1 dog won out of Grade 1

  • 4 dogs won out of Grade 2

  • 2 dogs won out of Grade 3

  • 2 dogs won out of Grade 4

  • 1 dog won out of Grade 5

  • 6 dogs were awarded their Agility Warrant Bronze Awards

  • One Dog was awarded their Agility Warrant Silver Award 


2007

In 2007 we did this...

FEBRUARY

  • Jan Church with Foxallers Wotta Cracker AW(S) (Ritz) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (014/2/07) Award backdated to August 2006

  • Luisa Fallon with Remony Blue Chip AW(S) (Cosmo) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate (016/2/07) Award backdated to June 2006

APRIL

  • Susan Turnbull with Brave Buster (Blu) - Went advanced @ Wye Valley Small/Medium show (01/04/07)

MAY

  • Susan Turnbull with Brave Buster AW(B) (Blu) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (23/05/07)

  • Tracy Bennett with Hirgwaun Amber (Buffy) - Went advanced @ Packington show (27/05/07)

JUNE

  • Charles Davies with Barsetta Time Warrior AW(S) (Clyve) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate

  • Sue Brunton with Artwork Highlight at Vimyridge (Hazey) - Got their first ever 'place' (8th) @ RVA show (017/06/07)

  • Charles Davies with Barsetta Amulet (Gracie) - Won small jumping 1-3 (graded) @ Barrow show (30/06/07)

JULY

  • Sue Brunton with Vimyridge Flanders Flower (Poppy) - Got their first ever 'place' (6th) @ Norfolk Agility Festival (014/7/07). Poppy is the grand old age of 9 and half years old!

  • Tessa Ventris with Yorsar Whispa of Vereker (Buffy) - Won into Grade 6 @ Cornwall show (14/07/07) 

  • Tessa Ventris with Var Mint of Vereker (Minty) - Won into Grade 4 @ Cornwall show (14/07/07)

  •  Luisa Fallon with Remony Blue Chip AW(G) (Cosmo) - Have received  their Agility Warrant (Gold) Certificate (21/07/07)

AUGUST

  • Tania Bull with An Talamh Dearg AW(B) (Tally) - Qualified for Crufts 2008 in the KC Novice Cup @ the KC Agility Festival (11/8/07)

  • Luisa Fallon with Remony Blue Chip AW(G) (Cosmo) - Won the title of 'SCOTTISH SMALL AGILITY DOG OF THE YEAR' @ SKC show (25/08/07)

  • Nikki Downham with Little Bounce (Nobby) - Won into Grade 2 by winning Medium Combined 1-3 Agility @ Dog Vegas (25/08/07)

  • Lesley Edwards with Little Man of Bexley AW(S) (Alfie) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate

  • Tania Bull with An Talamh Dearg AW(S) (Tally) - Have received their Agility Warrant (Silver) Certificate

SEPTEMBER

  • Sue Brunton with Artwork Highlight at Vimyridge (Hazey) - Won out of Grade 1 @ Milton Keynes Agility Show by winning Grade 1 Agility (15/09/07)

  • Jan Church with Dowgri Dynamite (Secret) - Won out of Grade 3 @ Cornwall Agility Show by winning Grade 3 Agility (15/09/07)

  • Jan Church with Dowgri Destiny (Gillie) - Won out of Grade 5 @ Cornwall Agility Show by winning Grade 5 Agility (15/09/07)

  • Jackie Tait with Freystrop Fay AW(B) (Cassie) - Have received their Agility Warrant (Bronze) Certificate (30/09/07)

  • Jackie Tait with Freystrop Fay AW(B) (Cassie) - Have qualified for the Agility Club Small Starters Final @ Newbury on 26/7/08 (15/10/07)

  • Sue Brunton with Vimyridge Flanders Flower (Poppy) - Won Grade 1 Agility @ Lincoln GSD Open Agility Show (30/9/07). Poppy is nearly 10 years old!

NOVEMBER

  • Mike Holroyd with Breconbeds Impulsive Bid (Bobby) - Won out of Grade 1 by winning G1-3- Agility @ Newton Heath show (017/11/07)

2007  League Table Winners

Grade 1

Place Handler Dog

Points

1 Abigail Tandy Hyndenholme Buddy's Girl (Billie) 510
2 George Comfort Phil of the Glen (Phil) 428
3 Nicola Downham Little Bounce (Nobby) 303

Grade 2

Place Handler Dog

Points

1 Anne Tucker Foxyard First Edition (Toby) 212
2 Jackie Tait Freystrop Fay (Cassie) 198
3 Monica Dixon Cherry Pie (Beanie) 132

Grade 3

Place Handler Dog

Points

1 Anne Coogan Plushcourt Homegirl (Ziggy) 634
2 Gillian Comfort Robbie of the Glen (Robbie) 492
3 Tessa Ventris Var Mint of Vereker (Minty) 353

Grade 4

 Grade 5

Place Handler Dog

Points

1 Lesley Edwards Little Man of Bexley AW(S) (Aflie) 540
2 Susan Turnbull Hanean Cul Beag (Ruby) 139
Place Handler Dog

Points

1 Anne Coogan Blazing Bright Hadar (Zac) 634
2 Tania Bull An Talamh Dearg AW(S) (Tally) 517
3 Charles Davies Barsetta Time Warrior AW(S) (Clyve) 497

Grade 6

Place Handler Dog

Points

1 Tracy Bennett Hirgwaun Amber (Buffy) 940
2 Den Keeler Spinneyford Hayleigh (Minx) 936
3 Tracy Bennett Toby-Wan Kenobi (Toby) 462

Grade 7

Place Handler Dog

Points

1 Den Keeler Spinneyford Delft (Beano) 1006
2 Jeanette Tandy Buddy of the Dale (Buddy) 959
3 Luisa Fallon Remony Blue Chip AW(G) (Cosmo) 756

Veteran

Place Handler Dog

Points

1 Tania Bull An Talamh Dearg AW(S) (Tally) 517
2 Jan Church Foxallers Wotta Cracker AW(S) (Ritz) 291
3 Sue Brunton Vimyridge Flanders Flower (Poppy)  231

In Summary: Out of 56 dogs registered with the Border Terrier Agility League this year:

  • 4 dogs won out of Grade 1

  • 1 dog won out of Grade 2

  • 1 dog won out of Grade 3

  • 2 dogs won out of Grade 5

  • 2 dogs went Advanced

  • One BT was crowned Scottish Small Agility Dog of the year


Final Results for the 2006 League

 Starter League

Place

Handler

Dog

Points

1

Anne Coogan

Blazing Bright Hadar (Zac)

597

2

Charles Davies

Barsetta Time Warrior AW(B) (Clyve)

 537

3

Tania Bull

An Talamh Dearg (Tally)

525

Novice

Place

Handler

Dog

Points

1

 Den Keeler

Spinneyford Hayleigh (Minx)

1275

2

Teri Wightman

Magic Milo (Milo)

1259

3

David Howard

Lyndhay Zig Zag AW(B) (Ziggy)

992

Senior

Place

Handler

Dog

Points

1

Rachel Mowbray

Laurelton Winter Nutmeg (Nutmeg)

962

2

Jeanette Tandy

Buddy of the Dale (Buddy)

 952

3

Luisa Fallon

Remony Blue Chip AW(S)

633

Veteran
Place Handler Dog Points
1 Janet Church Foxallers Wotta Cracker AW(S) (Ritz) 490
2 Trudi Baird Penhalwyn Envy AW(B) (Tappet)  212
3 Sue Brunton Vimyridge Flanders Flower (Poppy)  21

What a year the Border Terriers had! Out of the 57 BT’s registered with the Border Terrier Agility League the results were are follows:-

  • 6 won out of Elementary

  • 8 won out of Starters

  • 6 went Senior

  • 2 went Advanced

  • 5 got their Agility Warrants (Bronze)

  • 2 got their Agility Warrants (Silver)

The Award ceremony for the presentation of the BTAL trophies will held at Chippenham AC Small/Medium Agility Show on Sunday, 18 March 2007.

Thank you
A big thank you to Chippenham for allowing us to make the presentations at this show. The BTAL would also like thank Adams Agility for sponsoring the League Table runner up rosettes, and to all the other people too numerous to mention here who have helped sponsor the trophies for the league.

Adams agility have also kindly sponsored some ‘Best Border Terrier’ rosettes for Small/ Medium agility classes at a number of agility shows throughout the season. If your club would like to present some of these rosettes at your shows, please contact jan . church at tiscali . co . uk


April 2006 Update

The agility season has begun to get into swing and Border Terrier League members have been busy sending in their points. Keep the points coming in. If the early competitions are anything to go by, competition will be fierce this season.

Congratulations to BTAL member Rachel Mowbray with Meg (Laurelton Winter Nutmeg) on winning their first and the first Small Agility CC at Chippenham Small/Medium Show.

Below you will find the current scores in each category.

Starter

Position

Handler

Dogs KC Reg Name

Points

1

Karen Peck

Tasset Billy

180

2

Alison Blyth

Raizeown Rustler

88

3

Karen Peck

Leysh Sunstream

28

4

Helen Brown

Neutron Star

25

5

George Comfort

Phil of the Glen

9

6

Charles Davies

Barsetta Time Warrior

9

7

Paula Kingswood

American Air

6

8

Tania Bull

Taslebrae La Gorda

3

9

Tania Bull

An Talamh Dearg

3

10

Anna Fairweather

Rough and Tumble

3

Novice

Position

Handler

Dogs KC Reg Name

Points

1

Dave Howard

Lyndhay Zig Zag

136

2

Tracy Bennett

Toby-Wan Kenobi

116

3

Gillian Comfort

Robbie of the Glen

71

4

Teri Wightman

Magic Milo

54

5

Tracy Bennett

Hirgwaun Amber

52

6

Susan Turnbull

Brave Buster

46

7

Jo Whalley

Woodshole Foxy Lady

42

8

Trudi Baird

Dowgri Debut

24

9

Susan Turnbull

Hanean Cul Beag

24

10

Emma Haines

Our Little Lady

23

11

Teri Wightman

Little Lizzie

22

12

Jan Strawbridge

Dowgri Destiny

9

13

Trudi Baird

Maiden Wales for Dowgri

3

Senior

Position

Handler

Dogs KC Reg Name

Points

1

Rachel Mowbray

Laurelton Winter Nutmeg

312

2

Luisa Fallon

Remony Blue Chip AW

103

3

Jean Palmer

Forget me not Friendly

58

4

Jan Strawbridge

Foxallers Wotta Cracker AW

25

5

Trudi Baird

Penhalwyn Envy AW

23

The Border Terrier Agility League trophies for 2006 will be presented at the Chippenham Small/Medium show early in 2007, many thanks to Chippenham for agreeing to host the award ceremony.

Waggitt have done the Border Terrier Agility League proud and there are a huge amount of items to choose from on their website. www.groovy-dogs.co.uk/acatalog/Agility_League_Logo_s.html

The Border Terrier Agility League now has its own Website, where you can keep up to date with the latest in the league tables, send in points and register your dogs on-line. www.freewebs.com/borderterrieragilityleague


Border Terrier Agility League Launched

Following the resounding success of the Southern Border Terrier Limited Agility show in September 2005 with more than 50 dogs entered, a new league for Border Terriers has been announced.

Organiser Jan Strawbridge said, 'After speaking to many BT owners - and having my arm twisted - there was a feeling that there were enough competing BTs out there to warrant league of their own.'

Over the years the popularity of the Border Terrier as an agility dog has grown and grown. They are versatile little dogs, bred to work and full of fun, little packages of explosive energy just waiting to perform with boundless enthusiasm and usually a very vocal accompaniment. Border terriers have gone from strength to strength over the years appearing at and winning every major final for Mini dogs and representing England at the FCI Agility World Championships.

The league will run from 1 January 2006 until 31 December 2006. There will be three categories:

  1. Starters

  2. Novice

  3. Senior

From these categories there will also be awards for the Best Rescue Border Terrier and the Best Veteran Border Terrier.

Trophies will be perpetual, but it is hoped that a small keepsake trophy can be awarded to the winners as well.

Ellen Rocco has granted permission to have bi-monthly updates on the league posted on Agilitynet, for which I thank her. There will also be updates on Border Terrier World (Agility section).

The Border Terrier Agility League logo is available to purchase on many types of clothing please contact www.waggit.co.uk for more information.

So come on, all you Border Terrier owners out there, register your dogs and let the competition begin.

Litter Sisters Dowgri Debut (left) and Dowgri Destiny (right)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

DOG REGISTRATION FORM

DOGS KC
REGISTERED NAME

DOGS PET
NAME

DOGS DATE
OF BIRTH

DOG OR
BITCH

VETERAN
(TICK BOX)

RESCUE
(Y / N)

CATEGORY
(STARTERS ETC)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Owners Name/Address

 

Telephone Number

 

Email Address

 

Please send completed form to:- Mrs. J. Strawbridge, 1 Le Borowe, Church Crookham, Fleet, Hants GU52 6ZA


BTAL Rules with Regulations

  1. The Border Terrier Agility League is open to Border Terriers Only.

  2. All dogs must be purebred, but they don’t have to have a KC Pedigree as we appreciate that some Borders which have been rescued may not have papers. No Crossbred Border Terriers allowed.

  3. All heights of Border Terrier (Small/Medium) will compete in the league against each other in their respective categories i.e. Starters, Novice etc.

  4. The categories are as follows: Starters, Novice and Senior. These categories will be reviewed in January ’07 in line with the proposed KC changes re: classification.

  5. From the above categories there will also be trophies awarded for Best Veteran and Best rescue.

  6. The league will run from 1 January 2006 to 31 December 2006.

  7. Points can be gained from Kennel Club Open Shows, Kennel Club Limited Shows and Kennel Club Capped Shows.

  8. Inter-Club Matches, Winter Leagues, Pay on the Day, Team, Pairs or Brace classes will not count towards the league.

  9. Points from the following Special classes will count towards points for the League: Helter Skelter, Take Your Own Line, Snooker, Time Fault with Out, Beat the clock, Gamblers, Power & Speed.

  10. In all categories points for more than one dog cannot be added together.

  11. Points can still be gained if the dog is run by another handler.

  12. Points will be awarded as follows: For AGILITY classes - 1st place 30 points to 20th place 11 points. Unplaced clear round =6 points. For JUMPING / SPECIAL classes - 1st place = 25 points to 20th place = 6 Points. Unplaced clear round = 3 points.

  13. Points will only be awarded for places if a rosette is actually awarded.

  14. It is the owners’ responsibility to send in their points via e-mail or post.

  15. Points must be claimed within one calendar month of the show taking place.

  16. In the event of a draw the highest overall placing in the year will win.

  17. Final results at the end of the year must be received by the end of January 2007.

  18. The entry fee is £2.50 per dog; this is to cover admin costs and trophies. Cheques payable to Mrs J.K. Strawbridge.

  19. Trophies will be perpetual, but it is hoped that a small keepsake trophy will be awarded to the winners as well.

  20. Perpetual trophies must be returned to Jan Strawbridge by the end of November, so that they may be engraved ready for the next recipient.

 It is hoped that the presentation of trophies will take place at a Championship show, but this is still under negotiation, if this fails to materialise they will be posted to the winners in early 2007. Address to send points/ registration form: Mrs J. Strawbridge, 1 Le Borowe, Church Crookham, Fleet, Hants, GU52 6ZA.

E-mail: jan.strawbridge@tiscali.co.uk  Please mark emails BTAL points.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POINTS FORM

DOGS KC REGISTERED NAME

OWNERS NAME

DOGS CATEGORY

 

 

 

DATE

SHOW

CLASS

PLACE

POINTS
CLAIMED

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Send completed form to MRs J. Strawbridge, 1 Le Borowe, Chruch Crookham, Fleetm Hants GU52 or email  jan.strawbridge@tiscali.co.uk . Mark e-mail as BTAL points.

 

.



To contact Agilitynet
click here for full contact details.
Please do get in touch - we love hearing from you, even if it's only to tell us that one of the pages has gone wrong!